Ako spoznáme nedostatok vitamínov?

Vitamíny sú úplne nenahraditeľné z hľadiska správneho fungovania nášho tela, zdravia a imunity. Keď dochádza k nedostatku niektorého z vitamínov v našom tele, môžeme to ľahko rozpoznať z ťažkostí, ktoré nasledujú. Nedostatku vitamínov sa hovorí avitaminóza. Každá sa prejavuje inak. Poďme sa naučiť ako spoznať čo nám chýba!

Prečo k nedostatku dochádza

Odpoveď na túto otázku sa môže zdať jasná. Jedna z najlogickejších odpovedí a skutočných dôvodov je nedostatočný prísun niektorých vitamínov respektíve potravín, ktoré ho obsahujú. To je pravda. Nemusí však za tým stáť vždy len toto. K avitaminóze môže dôjsť aj napríklad preto, že naša potreba konkrétneho vitamínu je zvýšená. Napríklad kvôli užívaniu niektorých liekov. Ďalej za nedostatok môže mocť poškodenie čriev či poruchy príjmu (anorexia, bulímia). A nakoniec nemusí byť bez viny ani trávenie alebo žľazy, produkujúce dôležité hormóny v tele.

Konkrétne prejavy

Zoznámime sa teda s konkrétnymi prejavmi, ktoré poukazujú na nedostatok vitamínov, teda avitaminózu, niektorého z dôležitých vitamínov. Nedostatok vitamínu A spôsobuje šeroslepotu. Nedostatok riboflavínu čiže vitamínu B12 môže spôsobovať praskanie ústnych kútikov alebo tvorbou áft. Nedostatok vitamínu C môže mať za následok skorbut. Ide o ochorenie, pri ktorom výrazne krvácajú ďasná. Vitamín D je zase dôležitý z toho dôvodu, že nedostatok tejto zložky spôsobuje krivicu a u vitamínu E sa zase objavuje chudokrvnosť a slabosť svalov. Vitamín B5 je tiež dôležitý, pretože jeho absencia spôsobuje hnačky, zápaly čriev či kože a môže viesť až k vypadávaniu vlasov. Vitamín B1 je dôležitý pre produkciu energie z tukov a sacharidov a zohráva dôležitú úlohu v zabezpečení efektívneho fungovania nervového systému.

Logo plnezdraví

Ako avitaminóze predchádzať

Ak nechcete mať podobné problémy ako tie, ktoré sme vyššie spomenuli. Je dôležité, aby vaša strava bola pestrá. Ďalším pravidlom je konzumácia tukov, pretože vitamíny A, D, E a K sú rozpustné iba v tukoch. Ak nie sú konzumované s lipidmi, nemusia sa v tele rozpustiť a vstrebať. Ďalším rizikovým faktorom je konzumácia alkoholu. Ak je častá, môžu sa naše potreby jednotlivých vitamínov zvýšiť. Vyššie množstvo vitamínov sa tak môže týkať tých, ktorí často konzumujú alkohol, tehotných žien a fajčiarov. Na ďalšie rady sa pozrite na www.plnezdravi.cz.

 

Mohlo by sa vám páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *