Vápnik – prečo ho potrebujeme a aký má vplyv na náš organizmus?
Vápnik je pre deti dôležitý pri rozvoji silných kostí a v dospelosti pomáha udržiavať kosti husté a zdravé, čím sa znižuje riziko zlomenín. Vitamíny D a K sú nevyhnutné pre absorbovanie vápnika a umožnenie jeho použitia v tele.
Prečo potrebujeme vápnik?
V skutočnosti je približne 99% vápnika v našom tele uložených v kostiach a zuboch. Vápnik je bohatý na mnohé potravinové zdroje, čo znamená, že prostredníctvom zdravého a vyváženého stravovania je možné získať dennú dávku vápnika, ktorú potrebujeme. Odporúčaná denná dávka vápnika je 1 250 mg pre dospelého človeka.
Vápnik hrá tiež dôležitú úlohu pri regulácii svalových kontrakcií. To zahŕňa aj búšenie srdca. Niektoré výskumy naznačujú, že vápnik tiež pomáha regulovať hladiny krvného tlaku a cholesterolu.
V kombinácii s vitamínom K a proteínom nazývaným fibrinogén má vápnik určitú úlohu pri zabezpečovaní normálnej zrážanlivosti krvi. Keď je krv vystavená vzduchu, séria reakcií spúšťa normálne zrážanie krvi, aby sa rýchlo vytvorila chrasta, čo minimalizuje krvácanie. Na vykonanie týchto reakcií sú potrebné adekvátne hladiny vápnika.
Hodnoty vápnika v potravinách
- Tvrdý syr (50 g) – 538 mg vápnika
- Sardinky (100 g) – 382 mg vápnika
- Losos (100 g) – 212 mg vápnika
- Prírodný jogurt (100 g) – 200 mg vápnika
- Figy (100 g) – 160 mg vápnika
- Odtučnené mlieko (100 ml) – 122 mg vápnika
- Tofu (100 g) – 105 mg vápnika
- Brokolica (100 g) – 93 mg vápnika
TOP 10 potravín s vysokým obsahom vápnika
Pozor na nedostatok vápnika!
Nedostatok vápnika sa stáva bežnejším počas starnutia, najmä u žien v menopauze a po menopauze. Je to preto, že pokles hormónu estrogén spôsobuje, že kosti rednú rýchlejšie ako normálne, čím sa zvyšuje riziko zlomenín a osteoporózy. Predísť týmto problémom vám pomôže fyzioterapeut.
Spočiatku je pravdepodobné, že nedostatok vápnika nespôsobí žiadne viditeľné príznaky. Ak sa však nedostatok stane závažným alebo predĺženým, môžu sa objaviť príznaky. Medzi najčastejšie príznaky nedostatku vápnika patrí – špendlíky a ihly v rmravčania a kŕče v svaloch, suchá pokožka, nízka nálada, lámanie nechtov a problémy so srdcom. V pokročilom štádiu sa môže vyskytnúť aj strata pamäti, halucinácie, a náchylnosť na zlomeniny a osteoporózu sa zvyšuje.
Príliš veľa vápnika taktiež škodí!
Príliš veľa vápnika, známe ako hyperkalcémia, je menej časté, ale môže sa vyskytnúť ako vedľajší účinok niektorých liekov, ako sú diuretiká a taktiež aj prijímaním veľkého množstva výživových doplnkov. Mierna hyperkalcémia nemusí mať žiadne príznaky, ale ak sa tento stav vyvíja, môže to viesť k množstvu fyzických a emočných problémov. Napr. nadmerné močenie, svalová slabosť, kŕče a oslabené kosti. Niektorí ľudia môžu mať tiež nízku náladu, podráždenosť a problémy s pamäťou.
Optimálne preto je, dodržiavať dennú dávku vápnika a neprekračovať ju.
Pociťovali ste niekedy príznaky nedostatku vápnika? Na vaše otázky rád odpoviem v komentároch.
Komentáre