Moringa olejodarná – vitamínový strom

Ak si hovoríte: „Čo je moringa?“ Nie ste sám. Je relatívne nováčikom v zdravej strave v západnom svete. V dnešnom článku sa vám pokúsim priblížiť tento „vitamínový strom“ ako ho prezývajú v Himalájach odkiaľ pochádza. Pôvodom sa pestoval na úpätí Himalájí v Indii, ale dnes sa pestuje vo väčšine tropických, subtropických a polosuchých oblastí.

Moringa je neuveriteľne bohatá na živiny. Je to superjedlo! Má sedemnásobok množstva vitamínu C v pomarančoch, štyrikrát toľko vápnika a dvojnásobok množstva bielkovín v mlieku, štvornásobok vitamínu A v mrkve a trikrát viac vápnika ako obsahujú banány. Už mi veríte, že je to superjedlo?

V miestach kde si nikto nemôže dovoliť šikovné lieky, moringové stromy udržiavajú ľudí zdravých. Nie je nezvyčajné vidieť, ako ľudia trhajú mladé listy z moringa a žujú ich. Získajú tak množstvo vitamínov a živín v jednej hŕstke.

 

Existuje 13 druhov moringy nájdených v tropickom podnebí. Všetky vyzerajú veľmi odlišne, od malých rastlín až po vysoké stromy. Najrozšírenejší druh je Moringa olejodarná.

Výhody užívania:

  • Antidiabetické vlastnosti, ktoré dokážu bojovať proti cukrovke 2. typu a obezite. Testy ukázali, že listy moringy účinne znižujú hladinu cukru v krvi.
  • Na prevenciu hypercholesterolómie a hyperglykémie.
  • Má vysoký obsah železa a pomáha predchádzať anémiám.
  • Pomáhajú chrániť pečeň a podporujú detoxikáciu tela.
  • Má protirakovinové vlastnosti.
  • Obsahuje živiny plné bielkovín, esenciálnych aminokyselín, antioxidantov a ďalšie.
  • Silný antibakteriálny a protizápalový účinok a preto pomáha bojovať proti kožným infekciám. Taktiež pomáha zastaviť krvácanie.
  • Antibakteriálne účinky.

Tradičné použitie:

Keďže sme povedali, že sa prezýva ako strom života, nebolo to len tak. Pretože sa používa a využíva každá časť stromu. Vážne! Semená, lusky, listy, zatiaľ čo kôra, korene, stonky a zvyšok stromu sa používajú na výrobu nástrojov a ako ľudová medicína v Himalájach. Ajuverdské lekárstvo používa časť stromu na liečbu rôznych ochorení. Listy sú konzumované v šalátoch, miešané do nápojov alebo podávané na pare.

Moringa žiaľ nie je u nás ešte veľmi rozšírená, preto kúpiť jej listy v obchode alebo na trhu je nemožné. Jedným zo spôsobov ako dostať túto živinovú bombu u nás do tela, je vo forme kapsúl, ktoré sú vyrobené práve z listov moringy. Obal kapsúl je vyrobený z rastlinnej celulózy, to znamená, že neobsahujú žiadnu chémiu.

moringa caj

 

Čaj z listov je taktiež jedným zo spôsobov, ako prijať obrovské množstvo živín.

kupit obrazok

 

 

 

Počuli ste už o tomto strome plnom vitamínov? Podeľte sa s nami v komentároch ?

Mohlo by sa vám páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *