Vegánska raw strava vs. raw strava. Aký je v nich rozdiel?

Rozmýšlali ste niekedy nad tým, že prejdete na RAW stravu? Čím sa líši vegánska raw strava od všeobecnej RAW stravy? Obe tieto diéty majú veľa spoločného, ale, ktorým sa vyhýbajú vegáni. Niektoré surové potraviny obsahujú jedlá ako napríklad surové ryby, surové mliečne výrobky, surové mäso alebo vajcia, ale niekedy dokonca aj varené mäso. Tu si treba dať pozor, aby sme dodržiavali pravidlá RAW stravovania. Neexistuje ideálne percento pomeru varených vs. surových potravín.

Čo obsahuje vegánska raw strava?

RAW vegáni nekonzumujú žiadne živočíšne výrobky a len veľmi málo varených potravín, čo znamená, že tento spôsob stravovania môže byť pre mnohých ľudí ťažko udržatelný a dosiahnuteľný. Navyše, v živočíšnej strave je veľa nutričných hodnôt. Pre príklad kuracia pečeň alebo dokonca obličky, ktoré sa často nazývajú ako super potraviny a sú extrémne vysoké na vitamín A, B, fosfor a železo.

veganske-stravovanie

Niektoré živiny sa jednoducho ľahšie získavajú zo živočíšnych potravín. Pre príklad, ak porovnáme hustotu živín z mäsových orgánov a hmotnosťou zeleniny ako je napríklad špenát alebo mrkva, tak ich určite živočíšne výrobky prekonajú.

Ďalej napríklad:

  • Vajcia sú skvelým zdrojom cholínu
  • Ryby sú najlepší spôsob, ako získať protizápalové omega-3 mastné kyseliny
  • Hovädzie mäso je bohaté na zinok a selén

Táto strava sa nemusí vždy vyplatiť!

RAW vegánske stravovanie (surová strava bez živočíšnych výrobkov) sa nemusí vždy vyplatiť. Pretože je veľmi ľahké padnúť na kritickú úroveň vitamínov, minerálov a bielkovín. Je pravda, že niektoré rastlinné potraviny majú bielkoviny, ale nie sú to „úplne bielkoviny“ – čo znamená, že nedodávajú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré telo nemôže vyrábať. Dôvod, prečo sa odporúčame vyhnúť „RAW vegánskemu“ stravovaniu je ten, že by sme mali uľahčiť teľu získavať dostatok aminokyselín, zdravých zdrojov omega-3 nasýtených tukov, železa, vitamínov B (najmä vitamín B1 a B12) a selénu.

  • Vitamín B12 prispieva k tvorbe červených krviniek a zlepšuje bunkovú funkciu.
  • Železo zabraňuje chudokrvnosti a únave.
  • Folát je dôležitý pre premenu chemických látok v tele pre správne bunkové funkcie.
  • Omega-3 znižujú zápal a zlepšujú zdravie srdca.

Ak bojujete s nízkou energiou, únavou, podváhou, neplodnosťou, depresiou alebo neurologickými problémami, stratou svalovej hmoty alebo slabými kosťami tak odporúčame okrem ovocia a zeleniny zaradiť do jedalného lístku aj živočíšne bielkoviny, ktoré sa živia rastlinami – teľacia pečeň, kuracia pečeň, hovädzie mäso, voľne žijúce ryby, surové/fermentované mliečne výrobky, hydina z pasienkov alebo napríklad vajcia sú skvelé možnosti. Kvalita živočíšnych potravín je taktiež veľmi dôležitá.

Mohlo by sa vám páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *